MİMAD SEMİNERİ : 19 OCAK 2021 CAHİDE NUR ÖZDEMİR

MİMAD SEMİNERİ : 19 OCAK 2021 CAHİDE NUR ÖZDEMİR

 

UNESCO Dünya Miras Alanları Bağlamında Süleymaniye Bölgesi Yeraltı Envanterinin Değerlendirilmesi

Dr.Cahide Nur Özdemir

19 Ocak 2021 Salı 19:00

Kayıt için lütfen mimadseminerleri@gmail.com adresine e-posta yollayarak adınızı-soyadınızı ve e-posta adresinizi bildiriniz. Katılım bağlantısı tarafınıza eposta ile yollanacaktır.

 

İstanbul uzun kent tarihi içinde her bir dönemin bir öncekinin mirasını dönüştürerek kullandığı, dönem izlerinin sonraki dönemlerde zaman zaman görünür olduğu bir şehirdir. Şehrin bugünkü sakinleri, büyük ölçekli bir şehircilik faaliyetini ne zaman başlatsalar, bu gizlerle aniden karşılaşırlar. Bu rastlantılarda doğrudan yerin altında inşa edilen yapılara tesadüf edilebileceği gibi, kaçınılmaz doğal olaylar veya insan faaliyetleri neticesinde yer altında kalmış yerüstü yapıları ile de karşılaşılabilir. Hangisi olursa olsun her karşılaşma İstanbul’un altında çok ve çeşitli yapı olduğu fikrini güçlendirecek niteliktedir. Çalışmanın amacı, tesadüfi karşılaşmalar ile haberdar olunan yer altına dair kapsamlı ve güncel dijital üç boyutlu kayıtların oluşturulmasıdır.

Bugün her kesimden, her eğitim düzeyinden, her sosyal gruptan İstanbul’un yer altına dair hikâyeleri benzer anlatımlarla duyabiliriz. Tarihi Yarımada’dan giren Kınalıada’dan çıkan tüneller, Ayvansaray’dan giren Atmeydanı’na ulaşan koridorlar… İşte çalışmanın çıkış motivasyonu herkesi aynı söylemde birleştiren ancak kimsenin aslında bilmediği yer altı mekanıdır. Bu çalışmada, ayaklarımızın altında ne var sorusu tüm fiziksel mekân içerikli, ya da mistik çağrışımlı, gizem hissiyle yönlendirilmiş cevaplarını almak üzere sorulmuştur. Araştırmada özel olarak saha çalışmalarını yürüttüğü alan Süleymaniye bölgesi olmakla birlikte, bir başlangıç olması umularak, bu çalışma İstanbul’un tamamı için önerilmektedir.

 

Dr. Cahide Nur Özdemir:

International University of Sarajevo Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitede Mimarlık bölümünde Taksim: The Battefield of Ideologies başlıklı tezi ile yüksek lisans derecesi aldı. Yüksek lisans eğitimi süresince asistan olarak görev yaptı. 2013 yılında doktora eğitimine Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde başlayan Cahide Nur Özdemir, aynı süreçte THY A.O.’da Mimar olarak profesyonel çalışma hayatına adım atmıştır. Yurtiçi-yurtdışı noktaların tasarım ve yapım süreçlerinin bir parçası olarak başladığı görevine, İstanbul Havalimanı projesinde Türk Hava Yolları’nın operasyonuna ilişkin tüm ihtiyaçlarının belirlenerek tesislere dönüştürülmesindeki aktif rolüyle devam etmiş, tasarım, inşaat, kontrol süreçlerinin tamamında görev almıştır. 2020 Temmuz ayında “UNESCO Dünya Miras Alanları Bağlamında Süleymaniye Bölgesi Yer Altı Envanterinin Değerlendirilmesi” başlıklı tezi ile doktor ünvanı almıştır. Halen İstanbul Üniversitesi’nde Felsefe eğitimine devam etmektedir.