MİMAD SEMİNER: 16 Şubat 2021 19:00 Fabrizio Casaretto

MİMAD SEMİNER: 16 Şubat 2021 19:00 Fabrizio Casaretto

16 Şubat 2021 19:00’da Fabrizio Casaretto SÉBAH&JOAILLIER’DEN SİYAH-BEYAZ OSMANLI başlıklı semineriyle MİMAD’ın konuğu olacak. Seminer zoom üstünden yapılacak olup kayıt için mimadseminerleri@gmail.com adresine İsim Soyadı ve eposta bilgilerini yollamanız gereklidir.

SÉBAH&JOAILLIER’DEN SİYAH-BEYAZ OSMANLI

Fabrizio Casaretto

6 Şubat 2021 Salı 19:00

Fotoğrafçılığın 1826’daki keşfinin ardından Osmanlı İmparatorluğunun büyüsü, yaşamın cazibesi, gizemi, oryantalizmin ve bilinmezliğin çekiciliği Avrupalı gezgin fotoğrafçıların yolunu özellikle İstanbul’a düşürdü. Zamanla türeyen fotoğrafhanelerin arasında oryantalizmi dünyaya açan ve yayan öncü stüdyo olarak kabul edilen, adını tarihe bir asrı aşkın bir süre yazmış ve nice başarılar elde etmiş Sébah&Joaillier stüdyosu vardır. Bu işletmenin günümüze kadar ulaşan fotoğrafları sayesinde Osmanlı’dan beri yaşanan mimari ve sosyal değişiklikleri görmek ve bazıları ender bulunan eski fotoğrafların ne kadar önemli bilgiler aktardığını anlamak mümkündür.

Fabrizio Casaretto, babası İtalyan ve annesi Fransız kökenli, Osmanlı topraklarına yerleşmiş her iki Levanten ailenin 1972 doğumlu 7.kuşak üyesidir. İstanbul Pierre Loti Fransız Lisesi’nden sonra Fransa’da Aix-Mairseille üniversitesinde Ekonometri Masteri yaptı. Paris’te kısa bir Groupama sigorta tecrübesinin ardından uluslararası hammadde ticareti ve risk yönetimi alanlarında Cargill İstanbul ofisinde kariyerine başladı. Farklı sektör ve ürünlerde hammadde ticaretine devam ettikten sonra tecrübelerini “Finansal Korunma/Hedging” adlı kitabına aktardı (Scala Yayıncılık 2017), kurumlara ve bireylere bu konuda danışmanlık vermektedir. Sébah&Joaillier koleksiyoneridir, bunu Osmanlı dönemindeki önemli stüdyonun ortağı fotoğrafçı Polycarpe Joaillier’nin beşinci kuşaktan öz torunu ve aile mirası olarak zevkle yapmaktadır.