MİM-AD 22 Mart 2022 - Damla Acar : 19. YÜZYIL AHŞAP ÇATKILI İSTANBUL KONUTUNDA BİTİRME VE SÜSLEME YAPIM TEKNİKLERİNİN DEĞİŞİMİ

MİM-AD 22 Mart 2022 - Damla Acar : 19. YÜZYIL AHŞAP ÇATKILI İSTANBUL KONUTUNDA BİTİRME VE SÜSLEME YAPIM TEKNİKLERİNİN DEĞİŞİMİ

 

MİM-AD Seminerleri 22 Mart 2022 saat: 19:00 Damla Acar semineri:

19. YÜZYIL AHŞAP ÇATKILI İSTANBUL KONUTUNDA BİTİRME VE SÜSLEME YAPIM TEKNİKLERİNİN DEĞİŞİMİ

Seminer çevrimiçi olarak Zoom ortamında yapılacaktır. Kayıt için lütfen mimadseminerleri@gmail.com adresine eposta ile adınızı ve eposta adresinizi bildiriniz. Zoom link’i mail ile geri bildirilecektir.

19. Yüzyıl’da İstanbul’da konut olarak kullanılan yapıların büyük bir kısmını ahşap çatkılı yapılar oluşturmaktadır. 19. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren tuğla ya da kerpiç dolgulu ahşap strüktürlü yapılar dolgusuz standart elemanlarla üretilen ahşap çatkılar halini alarak belirgin bir biçimde değişmiştir. Bu değişim sadece taşıyıcı sistemi değil duvar, tavan ve döşeme bitirme ve süsleme yapım tekniklerini de etkilemiştir. Bu seminerde, Osmanlı inşaat defterlerinden, 19. yüzyıl ders kitaplarından ve halen varlığını sürdüren tarihi yapılardan gelen verilerle değişen bitirme yapım tekniklerine ve değişimin nedenlerine odaklanılacaktır.

Dr. Damla Acar, İTÜ Mimarlık Bölümü’nden mezun olmuş, İTÜ Restorasyon programında Doktora derecesini “19. Yüzyılın İkinci Yarısında İstanbul’da Ahşap Yapım Sistemlerinin Değişimi: Gelenekselin Rasyonelleştirilmesi” başlıklı doktora tezi ile almıştır. ICCROM Oslo’da Ahşap Konservasyonu Teknolojileri eğitimi almış, ahşap konservasyonu ve mimari yüzeylerin konservasyonu konularında uzmanlaşmıştır. KORUMA AKADEMİSİ’nin kültürel mirasın korunması alanında “birlikte öğrenme” ve “yaparak öğrenme” felsefesini benimseyerek, nitelikli konservasyon uygulamalarının artması için KORUMA AKADEMİSİ’ne koruma gönüllüsü olarak destek vermektedir.