MİM-AD SEMİNERLERİ : 21 Aralık 2022 Arif Atılgan

MİM-AD SEMİNERLERİ : 21 Aralık 2022 Arif Atılgan

 

MİM-AD SEMİNERLERİ : 21 Aralık 2022 saat 19:00

Arif Atılgan : “KADIKÖY’ÜN KAYBOLAN ÖZELLİKLERİ”

Seminer çevrimiçi olarak Zoom ortamında yapılacaktır. Kayıt için lütfen mimadseminerleri@gmail.com adresine eposta ile adınızı ve eposta adresinizi bildiriniz. Zoom link’i mail ile geri bildirilecektir.

Seminerde konu iki ayrı bölümde ele alacaktır.

İlk kısımda ele alınacak daha kapsamlı içerikteki KALKEDON, YELDEĞİRMENİ, KADIKÖY ÇARŞI, HAYDARPAŞA GARI-İSKELESİ-LİMANI-ARKEOLOİK KALINTILARI, KUŞDİLİ ÇAYIRI, KALAMIŞ İSKELESİ VE YAT LİMANI, SÖĞÜTLÜÇEŞME İSTASYONU ve FİKİRTEPE konuları ele alınacaktır. 

İkinci bölümde ise Kadıköy’e ilişkin noktasal bazı konular ele alınacaktır.

İnsanlar Kadıköy’de yıllarca entelektüel bir yaşam sürdürmüşlerdir. Çevre sadece insanların yaşamıyla değil tarihi eserleriyle, yapılarıyla, mekânlarıyla kendine özeldir. Ancak özellikle son 20 yıldır olumsuz gelişmeler olmuştur. Yukarıda yazılan kapsamlı konuların dışında Kadıköy’de yıllardır çeşitli değişiklikler yapılmıştır. Sonuçta tüm çevre, eğlence amaçlı yeme-içme sektörünün etkisinde kalmıştır. Dolayısıyla çevre kimliğini kaybetmiştir. Kadıköy her gün kendi nüfusu kadar başka semtlerden eğlenmeye gelenleri de barındırmaktadır.

Mimar ARİF ATILGAN 1948 yılında İstanbul’da doğdu. Çocukluk dönemini Yeldeğirmeni semtinde geçirdi. İTÜ Mimarlığı bitirdi. Uzun yıllar mimarlık yaptı.​ TMMOB ve Mimarlar Odasında yöneticilik dâhil çeşitli görevler üstlendikten sonra Kadıköy Kent Konseyi Başkanlığını yürüttü. STK’lar aracılığıyla özellikle Kadıköy’le ilgili birçok çalışmanın içerisinde yer aldı.​ Kadıköy Life, Acıbadem, Mimarlara Mektup Dergileri, Arkitera ve Mimdap Mimarlık WEB Siteleri, Kadıköy Gazetesi ve kendine ait ‘arifatilganKENT VE İNSAN’, 'Atılgan Blog' gibi çeşitli yayın organlarında kentle ve Kadıköy’le ilgili köşe yazıları yazdı.​ Arif Atılgan’ın “Yel değirmeni” (renksiz), “Yel değirmeni” (renkli), “Haydarpaşa”, “Mimarlara Mektuplarım”, “Evvel Zaman İçinden Yel değirmeni”, “Kadıköy'de Zaman” kitapları vardır. Çok sayıda sunum ve konuşma yapmıştır.